Kiekvienas katės šeimininkas greičiausiai žino, kad katės nebūna per daug reiklios, jos yra labai smalsios ir labai savarankiškos. Tačiau jūsų, kaip šeimininkų, pareiga yra pasirūpinti, kad jūsų katė visada jaustųsi laiminga, užtikrinant, kad ji turėtų viską, ko jai gali prireikti. Be to, kiekviena katė yra skirtinga ir gali turėti individualių pomėgių – vienoms katėms gali patikti laiką leisti glostomoms šeimininko, o kitoms – būti saugioje ir individualioje erdvėje.
Todėl reikia pasistengti pažinti savo katę ir išsiaiškinti, kas jai patinka. Patenkinę savo augintinių pagrindinius poreikius, galite būti tikri, kad jos jums atsilygins su kaupu – savo nepakartojamu meilumu, raminančiu murkimu, prieraišumu ir šiluma. Tad siūlome jums susipažinti su keliais patarimais, kaip pasirūpinti savo augintine, kad ji tikrai jaustųsi laiminga.
Pažinkite savo katę
Pirmiausia reikėtų skirti laiko ir pasistengti artimiau susipažinti su savo kate, stengiantis suprasti jos kūno kalbą, kurią pastebi ne kiekvienas šeimininkas.
Pavyzdžiui, jei jūsų katė ima murkti, vadinasi, ji yra atsipalaidavusi ir laiminga, o jei ji apsiverčia ant nugaros ir atidengia pilvą, leisdama jums jį glostyti – tai ypatingai didelio pasitikėjimo ir saugumo jausmo ženklas. Jei katė eina prie jūsų pakėlusi uodegą, tai rodo, kad ji džiaugiasi jus matydama, o jei katė pritupia suglaudusi ausis ir išplėtusi akis, gal būti, kad ji jaučia stresą arba nerimą.
Taigi, išmokę suprasti katės kūno kalbą, žinosite, ar jūsų katė yra laiminga ir ar reikėtų imtis atitinkamų priemonių, kurios padėtų tai pasiekti.
Suteikite jai pramogų
Katės iš prigimties yra labai atletiškos ir energingos, todėl joms reikia veiklos, kurios pagalba galėtų išlieti savo energiją. Ir vienas geriausių būdų tai padaryti yra žaislai katėms, kurie stimuliuoja kates fiziškai ir protiškai, užtikrindami, kad katė išliktų žvali ir sveika. Suteikdami savo katei pakankamai pramogų, kartu užmezgate su ja tvirtesnį ir artimesnį ryšį, todėl svarbu pasirinkti tinkamus kačių žaislus.
Tačiau reikėtų ne tik leisti katei žaisti vienai, suteikiant jai galimybę rinktis iš individualiam laiko leidimui skirtų žaislų (pvz., interaktyvių žaislų katėms, žaislinių pelyčių ir žuvyčių, minkštų pliušinių gyvūnų ir kt.), tačiau taip pat reguliariai pažaisti kartu su ja – vidutiniškai 3-4 kartus per dieną maždaug po 5 minutes. Žaidimui drauge su kate puikiai tinka lazdelės su plunksnomis ir kačių kamuoliukai. Ir nors reikia paskatinti katę medžioti bei gaudyti, labai svarbu jai leisti laimėti, nes taip užtikrinsite, kad ji išliktų geros savijautos ir būtų laiminga.
Suteikite laisvės laipioti ir vietos pasislėpti
Laukinės katės iš prigimties mėgsta laipioti, tiek persekiodamos grobį, tiek bandydamos pasislėpti, todėl reikėtų pasirūpinti, kad jūsų katė taip pat turėtų galimybę patenkinti šį naminėms katėms išlikusį instinktą. Tam puikiai tinka kačių nameliai-draskyklės arba dar kitaip vadinami kačių medžiai, kurie būna įvairių dydžių ir formų. Kokią draskyklę pasirinksite savo katei, priklausys nuo jos amžiaus, sveikatos būklės ir individualių poreikių.
Vienos katės labiau mėgsta aukštas draskykles, kuriose yra daug vietos laipiojimui ir galima iš aukštai stebėti aplinką, o kitos pirmenybę teikia žemesnėms draskyklėms, kurias pasiekti yra lengviau.
Kartu su vieta laipiojimui, reikėtų pasirūpinti vieta, kurioje jūsų katė galėtų pasislėpti. Tai gali būti tiek jau minėti kačių nameliai-draskyklės, kuriuose yra vietų katei įlįsti ir pasislėpti, tiek ir atskiri uždari guoliai, kuriuose katė gali miegoti ir ilsėtis, jausdamasi saugiai. Net jei namuose yra ramu ir saugu, katės mėgsta turėti savo privačią erdvę, kurioje joms būtų saugu ir patogu.
Palengvinkite katei jos kailio priežiūrą
Tikriausiai jau spėjote pastebėti, kaip dažnai ir kruopščiai jūsų katė prižiūri savo kailį, tačiau kartais kačių kailyje susidaro sąvėlų, kurių katės pačios nesugeba pašalinti. Norint to išvengti, reikia reguliariai šukuoti katės kailį specialiu šepečiu. Katės kailio priežiūra ne tik padės išvengti sąvėlų ir prausdamasi katė nepraris daug plaukų, tačiau tai taip pat sustiprins ir jūsų tarpusavio ryšį, todėl jūsų katė bus meilesnė ir laimingesnė.
Eikite pasivaikščioti į lauką
Daugelis kačių šeimininkų iki šiol vadovaujasi klaidingu požiūriu, kad eiti į lauką pasivaikščioti su pavadėliu galima tik auginant šunį. Tačiau iš tikrųjų katės taip pat yra iš tų naminių augintinių, kuriuos galima išmokyti vaikščioti su pavadėliu. Nors gali prireikti laiko, kol katė pripras prie petnešų ir pavadėlio, laikas, praleistas gryname ore, katei suteiks daug daugiau fizinės ir psichologinės stimuliacijos, kartu užtikrinant, kad katė gyventų pilnavertį ir laimingą gyvenimą.
Sterilizuokite arba kastruokite savo augintinį
Jei neplanuojate savo augintinio kergti, turėtumėte jį sterilizuoti arba kastruoti. Jei to nepadarysite, rujos, kuri gali trukti nuo 5 iki 21 dienos, metu jūsų katė gali bandyti pabėgti į lauką, ieškodama partnerio, gali pradėti žymėti įvairias namų vietas aštraus kvapo šlapimu, dažnai ir garsiai kniaukti. Sterilizacija ir kastracija padeda eliminuoti šiuos rujai būdingus simptomus ir pašalinti katei kylantį stresą. Be to, tai gali padėti sumažinti ir įvairių nesterilizuotoms bei nekastruotoms katėms būdingų ligų riziką.
Mylėkite savo katę
Jūsų meilė katei yra pati svarbiausia ir galingiausia priemonė, padedanti jai išlikti laimingai ir gyventi produktyvų gyvenimą. Naminėms katėms yra būtinas žmogaus dėmesys, todėl, augindami katę, turite kasdien atrasti laiko ir skirti jai pakankamai dėmesio. Paneikite mitą, teigiantį, kad katės yra visiškai savarankiški ir dėmesio nereikalaujantys gyvūnai, kiekvieną dieną pažaiskite su savo kate, paglostykite ją, prisiglauskite prie jos, pakalbinkite ir parodykite, kad ją mylite. Taip užtikrinsite, kad jūsų katė būtų laiminga!