Kačių kailio priežiūros ir šukavimo patarimai

Katės kailio ir odos būklė atspindi ir jos sveikatą. Blizgantis kailis ir švari oda yra puikus rodiklis, kad katė yra sveika, o besiriebaluojantis kailis, pleiskanos ir išsausėjusi oda gali būti gyvūno sveikatos problemų požymiu. Tiesioginės įtakos kailio ir odos būklei turi mityba ir bendra sveikata, tačiau reguliariai šukuojant katę ir tinkamai prižiūrint jos odą, galima išvengti sąvėlų formavimosi, išlaikyti švarų ir sveiką kailį. Todėl skubame jus supažindinti su keliais svarbiais patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti ir šukuoti kačių kailį.

Reguliaraus katės šukavimo nauda ir dažnumas

Nors katės kasdien „šukuojasi“ pačios, joms visada praverčia ir šeimininko pagalba. Kiekvienos katės kailiui reguliarus šukavimas šepečiu gali būti labai naudingas, nes padeda pašalinti atkibusius plaukus, negyvas odos ląsteles ir nešvarumus, išvengti sunkiai iššukuojamų plaukų sąvėlų formavimosi, patikrinti, ar nėra išorinių parazitų, tokių kaip blusos, taip pat gumbelių, iškilimų, jautrių vietų ir odos problemų.

Be to, šukuojant katės kailį, natūralūs odos riebalai tolygiai pasiskirsto išilgai plaukų šerelių, sumažinamas katės praryjamų plaukų kiekis, tokiu būdu išvengiant plaukų kamuoliukų susidarymo, kurie galėtų sukelti katės žarnyno problemas, ir stiprinamas glaudesnis ryšys su jūsų kate. Reguliarus katės šukavimas taip pat sumažina ir namuose sklandančių kačių plaukų bei pleiskanų kiekį. Tai gali būti ypač naudinga silpną alergiją katėms turintiems žmonėms, kadangi sumažinus ore esančių alergenų kiekį galima komfortiškai gyventi kartu su kate.

Kaip dažnai turėtumėte šukuoti savo katę priklauso nuo to, koks yra jos kailis. Jei jūsų katė yra ilgo arba vidutinio ilgio plauko, kailį reikėtų šukuoti kasdien, kad jis nesusiveltų (ypač ausų srityje, išilgai kojų ir kirkšnyse). Jei katė yra trumpo plauko, galite šukuoti ir rečiau, vidutiniškai kartą per savaitę. Dažniau šukuoti rekomenduojama ir šėrimosi sezono metu.

Kailio šepečio pasirinkimas

Ieškodami jūsų katei tinkančio šepečio ar šukų, pastebėsite, kad šepečiai yra skirtingų modelių. Taip yra todėl, kad jie pritaikyti skirtingų tipų kailiui.

Vidutinio ilgio ar ilgo plauko katėms pašalinti išslinkusius plaukus ir iššukuoti nedideles plaukų sąvėlas tinka metaliniai šepečiai arba šukos su ilgais ir plačiais dantukais (ypač puikiai tinka su eilėmis pasvirusių dantukų). Tuo tarpu trumpaplaukei katei tiks šepetys su standžiais plonais dantukais, minkštas šepetys arba masažinė šukavimo pirštinė. Kai kurios šukos yra pritaikytos sąvėlų šalinimui arba mažesnių susivėlusių kuokštelių iššukavimui už ausų ar aplink užpakalines galines kojas.

Nepaisant to, kokį šepetį savo katės kailio šukavimui nuspręsite pasirinkti, šukuoti reikia atsargiai ir švelniai. Norint patikrinti, ar nėra blusų ir jų kiaušinėlių plaukuose, galima šukuoti pagal plauko kryptį, tačiau kartais reikėtų švelniai šepečiu perbraukti ir prieš plauko kryptį. Jei katei šukavimas kelia diskomfortą, išbandykite kitas šukavimo priemones arba šukuokite dar švelniau. Jei ir tai nepadeda, pasitarkite su veterinarijos gydytoju, kuris galės rekomenduoti jūsų katės kailiui geriausiai tinkančias šukavimo priemones.

Kailio sąvėlų pašalinimas

Pastebėję, kad katės plaukai šiek tiek susivėlė, galite juos atsargiai pašalinti šepečiu ar šukomis, tiesiog iššukuodami. Tačiau jei plaukų sąvėlos yra labai didelės, gali prireikti naudoti metalines šukas ir sąvėlų iššukavimą palengvinantį purškiklį. Kai tai nepadeda, gali tekti sąvėlas iškirpti, tačiau tam rekomenduojama kreiptis į profesionalią gyvūnų kirpyklą arba veterinarijos gydytoją, kadangi tai darydami savo jėgomis galite netyčia pažeisti katės odą. Kailį ir sąvėlas reikėtų iššukuoti ir prieš katės maudymą, nes po maudymo gali būti nebeįmanoma jų iššukuoti.

Katės maudymas

Paprastai katės savo švara geba pasirūpinti pačios, todėl jas maudyti prireikia labai retai. Todėl maudymo reguliarumas priklausys nuo to, koks yra jūsų katės gyvenimo būdas, jos sveikatos būklė ir amžius. Pavyzdžiui, jei katė serga tam tikra odos liga, kaip gydymo plano dalį veterinaras gali paskirsti ir dažnesnį katės maudymą, arba, jei katė serga artritu ir jai sunkiau pačiai save prižiūrėti, taip pat gali tekti ją išmaudyti dažniau nei įprastu atveju. Išmaudyti katę gali reikėti ir tuomet, jei ji labai išsipurvino, skleidžia nemalonų kvapą ir pati nebegali išsivalyti.

Tačiau dauguma kačių nemėgsta maudynių ir jų metu patiria didelį stresą. Jei jūsų katė neturi sveikatos problemų ir geba pati pasirūpinti savo švara, jos maudyti nereikia. O jei visgi katę prireikia maudyti ir gerai nežinote, kaip tai daryti, siūlome perskaityti kitą mūsų straipsnį – „Patarimai, kaip maudyti katę“.

Pabaigai

Gražus ir žvilgantis kailis rodo, kad katė yra sveika, todėl, jei katės kailio būklė pablogėja, pvz., jis praranda blizgesį, ima pleiskanoti, neįprastai padidėja šėrimasis ar kailis pradeda labiau riebaluotis, pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar jūsų katė neturi rimtų sveikatos problemų, dėl kurių nebepajėgia pati savęs prižiūrėti. Todėl vertėtų apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, kuris įvertintų jūsų katės būklę ir prireikus paskirtų gydymą arba patartų, kaip pasirūpinti gyvūnu.