Kaip sumažinti katės jaučiamą stresą

Katės jaučia stresą taip pat, kaip ir mes, žmonės, tačiau jos moka tai slėpti, o šeimininkai kartais tiesiog neatkreipia dėmesio į ženklus, kurie gali rodyti, kad jų augintinis patiria stresą. Todėl, norint savo katę padaryti laimingą, reikia ne tik stebėti jos elgesį, ar neatsirado kokių nors jo pokyčių arba streso požymių, tačiau taip pat žinoti, kaip galima sumažinti katės jaučiamą stresą.

Kai katė jaučia stresą, ji dažnai tampa uždaresnė ir ilgiau nei įprastai stengiasi būti pasislėpusi, nenoriai prisileidžia žmones, rečiau naudojasi kačių tualetu, drasko baldus ir kitus jai neleidžiamus paviršius, mažiau ėda ir laka arba priešingai – ėda daugiau, dažnai ir garsiai kniaukia, atrodo įsitempusi, vemia arba viduriuoja, atsiranda jos miego sutrikimų, yra nerami, pernelyg intensyviai ir dažnai arba per mažai prižiūri savo kailį.

Nors vienas iš minėtų simptomų gali būti ir nedidelė problema, tačiau jeigu jų atsiranda daugiau, katė gali jaustis labai nelaiminga. Dėl to gali pablogėti ne tik jos psichologinė būsena, bet ir fizinė sveikata bei padidėti įvairių ligų rizika. Kurį laiką katė gali akivaizdžiai nerodyti patiriamo streso, o ilgą laiką neatpažįstant subtilių streso požymių, problemos gali komplikuotis. Tačiau yra nesudėtingų ir paprastų būdų, kaip padėti savo katei sumažinti stresą ir pagerinti jos gyvenimo kokybę.

Įsigykite visus būtinus katės reikmenis

Visų pirma, siekiant sumažinti bet kokią didesnio katei kylančio streso riziką, reikėtų pasirūpinti svarbiausiomis kačių prekėmis, tarp kurių yra ir jūsų katės amžių ir poreikius atitinkantis pakankamai didelis kačių tualetas (jei auginate vieną katę – pasirūpinkite 2 kačių tualetais, o jei 2 – trimis), tinkamo gylio ir pločio dubenėliai maistui ir vandeniui, draskyklės (geriausia pasirūpinti bent viena draskykle su stovu ir viena didele draskykle-nameliu).

Tačiau svarbu atsižvelgti ir į šių daiktų laikymo vietas, kurios gali turėti įtakos didesniam katės jaučiamam stresui. Katės tualetas turėtų būti laikomas atokiau nuo jos maisto ir vandens dubenėlių. Be to, tiek maisto dubenėliai, tiek katės tualetas turėtų būti ramiose ir saugiose vietose, kurios nėra triukšmingos ir kuriose nėra didelio judėjimo. Katės draskyklė-namelis turėtų būti pastatytas toje namų vietoje, kuri yra pakankamai dažnai lankoma, kad katė galėtų lengvai matyti didelę dalį ją supančios aplinkos ir jaustis saugiai.

Be to, labai svarbu tinkamai prižiūrėti ir valyti katės tualetą, nes jis taip pat turės įtakos gyvūno streso lygiui. Katės tualetą reikia išvalyti bent du kartus per dieną, reguliariai papildant kačių kraiku.

Suteikite savo katei daugiau erdvės

Katės labai mėgsta ramybę ir saugumą, be to, joms reikia nuošalios vietos, kurioje galėtų pabūti vienos. Katės nemėgsta daug laiko praleisti erdvėse, kuriose vyrauja nuolatinis triukšmas ir judėjimas. Todėl, norint sumažinti katei kylantį stresą, jūsų, kaip šeimininko, pareiga yra užtikrinti, kad katė visuomet turėtų saugią ir ramią vietą, kurioje galėtų atitrūkti nuo namuose vykstančio gyvenimo.

Nenešiokite ir neglostykite katės, jeigu jai tai nepatinka

Katėms ne visada patinka, kai jos imamos ant rankų, nešiojamos ar glostomos, tačiau ne visos katės tai parodo. Šeimininkas turi išmokti suprasti savo katės kūno kalbą, kad žinotų, kada ji nepageidauja artimo kontakto su šeimininku ir nori pabūti viena. Savo katės elgesio pažinimas yra labai svarbus, nes nuo jo priklauso ryšys ir bendravimas su savo augintiniu.

Jei katė pati prieina ir glaustosi, ji parodo, kad neprieštarauja būti glostoma. Tai liečia ir katės laikymą ant rankų. Jei, paėmus katę ant rankų, ji nesiveržia žemyn, vadinasi, jai patinka būti ant rankų, bet jei katė yra įsitempusi, išleidžia nagus ar bando ištrūkti, ją reikia paleisti. Taip sumažinsite gyvūno jaučiamo streso lygį ir ji jausis gerai.

Atkreipkite dėmesį į kvapus ir garsus

Kiekvienas katės šeimininkas turėtų nepamiršti, kad katės turi ypatingai gerą uoslę ir klausą, todėl daug labiau reaguoja į namų kvapus ir garsus. Kvapai ir garsai, kurie jums gali atrodyti malonūs arba kurių jūs patys beveik nepastebite, gali kelti stresą jūsų augintiniui.

Kaip pavyzdį galima paminėti eterinius atliejus, kvepiančias žvakes, smilkalus, intensyvų kvapą turinčias buitines priemones. Jei pastarųjų jūsų namuose nestinga ar jų pagalba stengiatės panaikinti katės kvapą, ilgainiui dėl jų katė gali jausti vis didesnį stresą, nes minėti kvapai užgoš ant įvairių namuose esančių daiktų ir paviršių esantį jūsų katės kvapą, kuris padeda jai pasižymėti savo teritoriją ir jaustis saugiai.

Reikėtų vengti garsios ir trankios muzikos, muzikinių repeticijų namuose ir kitos triukšmingos veiklos. Jei tam tikrų kvapų ar garsų visai išvengti galimybės nėra, namuose turėtų būti bent viena erdvė, kurioje jūsų katė galėtų jaustis saugiai ir ramiai.

Pasirūpinkite, kad jūsų katė turėtų daugiau veiklos

Nors kartais nėra galimybės pašalinti absoliučiai visų katei stresą keliančių šaltinių, galite imtis priemonių, kurios padėtų jūsų katei lengviau įveikti stresą. Pasistenkite sukurti katei rutiną, kurią kiekviena katė labai mėgsta ir vertina, parūpinkite jai priemonių, kurios padėtų mankštintis (pvz., draskykles) ir suteikite galimybę žaisti bei imituoti medžioklę.

Tam puikiai tinka kompleksinės draskyklės, kad katė galėtų laipioti, draskyti, stebėti aplinką ir ilsėtis, taip pat įvairūs galvosūkiai, kuriuos išsprendusios jos gauna maisto, interaktyvūs žaislai ir kitos daugiau veiklos katei suteikiančios priemonės. Žaidimas su savo kate taip pat yra labai veiksminga streso mažinimo priemonė, padedanti pagerinti gyvūno savijautą ir nuotaiką. Papildoma fizinė ir protinė stimuliacija katei yra būtina, norint sumažinti stresą ir pagerinti savo augintinio gyvenimo kokybę.

NAUDINGA:Žaislai katėms: patarimai, kaip juos pasirinkti

Pabaigai

Jei, išbandę įvairias priemones, vis dar pastebite katės elgsenos ir savijautos pokyčius, rodančius, kad ji patiria stresą, vertėtų apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, nes pakitusi elgsena gali rodyti, kad jūsų katė serga. Vis dėlto, jei stresas, kurį jaučia jūsų augintinis, nėra susijęs su sveikatos sutrikimais ir ligomis, visi šie patarimai turėtų padėti sumažinti katės patiriamą stresą ir pagerinti jos gyvenimo kokybę.