Kačių kastracija ir sterilizacija: kodėl ir kada

Jei neplanuojate savo katės kergti, tuomet turėtumėte pasirūpinti, kad jūsų augintinis būtų kastruotas arba sterilizuotas. Nors kai kurie kačių augintojai, net ir neplanuodami katės kergti, atsisako kastracijos arba sterilizacijos, tačiau toks sprendimas gali turėti daugiau žalos nei naudos.

Sterilizacija ir kastracija padeda pagerinti katės sveikatą, prailgina jos gyvenimo trukmę, padeda sumažinti elgsenos problemų riziką ir kontroliuoti perteklinę naminių augintinių populiaciją. Todėl siūlome jums susipažinti su kačių kastracijos ir sterilizacijos privalumais bei patarimais, kada vertėtų atlikti šią procedūrą.

Geresnė katės sveikata

Nustatyta, kad patelės, kurios nėra sterilizuotos, dažniau susiduria su gimdos, pieno liaukų ir kitų reprodukcinės sistemos vėžio rūšių bei gimdos uždegimo, vadinamo piometra, rizika, o katės sterilizacija – ypač prieš pirmąją rują, padeda išvengti šios rizikos. Patinų kastracija apsaugo gyvūnus nuo rizikos susirgti sėklidžių vėžiu ir reikšmingai sumažina prostatos problemų, pvz., gerybinės prostatos hiperplazijos, riziką.

Dėl minėtų ligų rizikos sumažinimo ar visiško eliminavimo, katės gyvena ir ilgiau ir būna geresnės sveikatos, lyginant su nekastruotais ir nesterilizuotais augintiniais. Ilgesnei gyvenimo trukmei įtakos turi ir tai, kad kastruotos ir sterilizuotos katės nebeturi noro klajoti, o tai apsaugo jas nuo nelaimingų nutikimų ar kitų gyvūnų keliamo pavojaus.

Geresnė katės elgsena

Kastruotos ir sterilizuotos katės elgsena yra daug geresnė ir stabilesnė. Kastracijos ir sterilizacijos atveju sumažėja katės klaidžiojimo, garsaus ir dažno kniaukimo, agresyvaus elgesio, teritorijos žymėjimo šlapimu, padidėjusio reiklumo ar kandžiojimosi rizika. Rujos metu patinai gali bandyti pabėgti iš namų ieškodami patelės, todėl padidėja pavojus susidurti su kitais patinais ir nuo jų nukentėti. Klajojantiems katinams taip pat kyla rizika užsikrėsti labai pavojingomis ligomis, pvz., kačių imunodeficito virusu (KIV).

Rujos metu nekastruotam ir nesterilizuotam augintiniui kyla didelis stresas, todėl kastracija ir sterilizacija gali padėti pagerinti jūsų katės savijautą ir sumažinti stresą, kartu išvengiant galimų elgesio sutrikimų.

Naminių augintinių populiacijos kontrolė

Bėgant metams, į gyvūnų prieglaudas patenka vis didesnis benamių gyvūnų skaičius, todėl jose nepakanka vietų sutalpinti visiems benamiams gyvūnams, sunku jais visais pasirūpinti ir tinkamai prižiūrėti. Tuo tarpu kastracija ir sterilizacija gali padėti suvaldyti naminių augintinių perteklinę populiaciją ir išvengti krizės, kai daugybė gyvūnų patenka į benamių gyvūnų prieglaudas ar žūsta patekę po automobilių ratais, kovodami su kitais laukiniais gyvūnais ar dėl įvairių ligų ir sužeidimų.

Ekonomiškai efektyvus sprendimas

Išlaidos, kurias laikui bėgant galite patirti, jei nuspręsite nesterilizuoti arba nekastruoti savo augintinio, gali būti labai didelės. Brangus reprodukcinės sistemos vėžiu ar piometra sergančio augintinio gydymas ir priežiūra, nuolatinių kovų su benamėmis katėmis metu patirtų žaizdų gydymas, dėl destruktyvaus, agresyvaus ir nevaldomo gyvūno elgesio sugadinti baldai ir kiti namuose esantys paviršiai – tai tik keletas pavyzdžių, dėl kurių jūsų patiriamos išlaidos gali reikšmingai išaugti. Atsižvelgus į ilgalaikes medicinines ir kitokio pobūdžio išlaidas, atsirandančias auginant nekastruotą ar nesterelizuotą gyvūną, nekyla abejonių dėl to, kad ši procedūra padeda sutaupyti.

Kada sterilizuoti ar kastruoti gyvūną?

Nors dar prieš kelis dešimtmečius rekomenduojamas katės amžius sterilizacijai ir kastracijai skyrėsi, dabar veterinarijos specialistai pataria šią procedūrą atlikti 5–6  mėnesių amžiaus ar vyresniam gyvūnui. Tokio amžiaus katė jau būna lytiškai subrendusi.

Saugiai kastruoti ir sterilizuoti katę galima jau nuo 6–8 savaičių, tačiau paprastai augintinį kastruoti ar sterilizuoti pasirenkama praėjus 2–3 savaitėms po paskutinio skiepijimo, kuris atliekamas 4 mėn. amžiaus. Todėl optimaliausias gyvūno amžius šiai procedūrai yra maždaug 5 mėnesiai. Tokiu būdu katė yra sterilizuojama ar kastruojama kol ji dar nėra visai lytiškai subrendusi. Nors operacija yra lengvesnė, greitesnė ir saugesnė, kai katė yra jaunesnė nei 5 mėn., kastraciją ar sterilizaciją ne vėlu atlikti net ir gerokai vyresniam gyvūnui.

Pabaigai

Jei jūsų katė dar nesterilizuota ar nekastruota, pasitarkite su veterinarijos gydytoju apie tai, kada būtų geriausia atlikti šią procedūrą. Tokiu būdu jūs apsaugosite savo augintinį nuo rimtų ligų, sumažinsite nepageidaujamo elgesio riziką, sutaupysite pinigų ir kartu užtikrinsite laimingą gyvenimą ir gerą sveikatą savo mylimam augintiniui.