Profilaktinis katės sveikatos patikrinimas: kaip dažnai apsilankyti pas veterinarą

Katės auginimas suteikia be galo daug smagių akimirkų, tačiau tai taip pat yra ir didelė atsakomybė. Visų pirma tai liečia rūpinimąsi savo augintinio sveikatos būkle. Reguliarus katės sveikatos patikrinimas padeda laiku nustatyti katės negalavimus, pasirūpinti jos sveikata ir gerove. Profilaktinio katės sveikatos patikrinimo dažnumas gali priklausyti nuo įvairių veiksnių, tarp kurių katės veislė, aktyvumo lygis ir sveikatos būklė, tačiau vienas svarbiausių yra katės amžius. Jauno gyvūno apsilankymų pas veterinarą dažnumas skiriasi nuo suaugusios ar vyresnio amžiaus katės vizitų skaičiaus.

Todėl tam, kad būtų laiku atlikti skiepai, patikrinimai dėl parazitų, kastracija arba sterilizacija, dantų priežiūra ir svorio ar kūno būklės patikros, kiekvienam katės šeimininkui reikia žinoti, kaip dažnai savo katę parodyti veterinarijos gydytojui.

Nuo 0 iki 6 mėnesių amžiaus

Pirminiame gyvenimo etape kačiukai yra labai pažeidžiami, o jų organizme vyksta daugybė įvairių pokyčių. Ir nors dėl motinos pieno naujagimių kačiukų gaunami antikūnai padeda laikinai apsisaugoti nuo infekcinių ligų, pas veterinarą rekomenduojama apsilankyti maždaug kartą per mėnesį, nepamirštant ir pagrindinių vakcinų katėms nuo pavojingiausių ligų, tokių kaip pasiutligė, panleukopenija (kačių maras), virusinis rinotracheitas (kačių gripas) ir kalicivirozė.

Pirmasis skiepas turėtų būti atliktas katei sulaukus 2 mėnesių amžiaus, o praėjus mėnesiui po pirmojo skiepo, kai katė bus 3 mėn. amžiaus, bus reikalinga pakartotinė vakcinacija. Vėliau katę nuo pavojingiausių ligų reikėtų skiepyti kartą per metus.

Reguliarių vizitų metu veterinaras galės nustatyti ir įgimtas ligas bei deformacijas, patarti šeimininkui, koks gydymo ar priežiūros planas turėtų būti taikomas. Profilaktinis katės sveikatos patikrinimas apima ir širdies bei plaučių patikrą, akių patikrą, nustatymą ar kačiukas neturi parazitų, ir kt. Vizitų metu galima gauti naudingų patarimų, susijusių ir su kasdiene katės priežiūra, jos higiena, elgesio problemų sprendimu, tinkamų maisto dubenėlių, žaislų, kačių tualeto, guolio ir draskyklės pasirinkimu, tinkamiausiu maistu ir katės socializavimu.

Šiame pradiniame katės gyvenimo tarpsnyje, jei šeimininkas neketina veisti kačių, rekomenduojama atlikti ir sterilizaciją arba kastraciją. Ši procedūra paprastai atliekama nuo 6 mėn. amžiaus. Tačiau kačių patelės lytiškai subręsta anksčiau nei patinai, t.y. maždaug 5 mėnesių amžiaus, todėl veterinaras gali rekomenduoti kastraciją arba sterilizaciją atlikti anksčiau, pvz., po pirmųjų dviejų vakcinų, kai katė dar nebus lytiškai subrendusi. Dėl tinkamiausio kastracijos ir sterilizacijos laiko visuomet reikėtų pasitarti su veterinaru.

Nuo 7 iki 24 mėnesių amžiaus

Šiame amžiaus tarpsnyje kačių organizme vis dar vyksta įvairūs pokyčiai, todėl rekomenduojama nepamiršti reguliariai tikrinti jų sveikatą. Laikotarpyje nuo 7 iki 24 mėn. amžiaus katės yra linkusios tyrinėti jas supančią aplinką ir neretai paragauja to, ko joms iš tikrųjų negalima. Nors katės visiškai subręsta būdamos skirtingo amžiaus, paprastai dauguma kačių suauga jau nuo 18 mėnesių.

Profilaktinių katės sveikatos apžiūrų metu vykdoma parazitų kontrolė, patikrinami dantys ir atliekama vakcinacija (kartą per metus) nuo pavojingiausių ligų, stebimas katės svoris ir elgesys. Prireikus veterinaras pateikia rekomendacijas dėl katės mitybos raciono koregavimo ir socializavimo.

Nuo 2 iki 7 metų amžiaus

2 metų ribą peržengusi katė yra jau visiškai suaugusi ir pas veterinarijos gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui rekomenduojama apsilankyti kartą per metus – žinoma, jei ji neturi sveikatos sutrikimų ar įgimtų ligų.

Katės sveikatos patikrinimo metu gali būti atliekami išsamūs tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimas, išmatų ar šlapimo tyrimas, įvertinama bendra kūno ir dantų būklė. Atsižvelgiant į katės sveikatos būklę ir atliktų tyrimų rezultatus, veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti pakeisti katės maistą, duoti vaistų nuo parazitų ar įtraukti papildų į katės maisto racioną.

Net jei suaugusi katė atrodo visai sveika, tai nėra priežastis nesilankyti pas veterinarą. Katės, skirtingai nei kiti augintiniai, geba labai puikiai paslėpti savo sveikatos sutrikimus ir įvairių ligų požymius, todėl, jei apsilankysite su kate pas veterinarą bent kartą (arba du kartus) per metus, jis galės laiku diagnozuoti katės sveikatos sutrikimus ir paskirti gydymą, kad katė gerai jaustųsi ir ilgai gyventų.

Nuo 7 iki 10 metų amžiaus

7-10 metų amžiaus katė yra laikoma vyresnio amžiaus. Šiame gyvenimo tarpsnyje reikšmingai sumažėja gyvūno fizinio aktyvumo lygis, gali padidėti svoris (dėl mažesnio judrumo ir sulėtėjusios medžiagų apykaitos) ar padidėti įvairių ligų rizika. Profilaktinė sveikatos priežiūra turėtų būti atliekama kartą (arba du kartus) per metus, kuomet yra vykdoma ir kasmetinė vakcinacija. Tačiau lankymosi pas veterinarą dažnumas gali būti ir didesnis, jei katė susiduria su rimtomis sveikatos problemomis.

Profilaktinių sveikatos apžiūrų metu veterinaras daugiausiai dėmesio skiria vyresnio amžiaus katėms būdingų ligų požymių vertinimui, taip pat atliekami kraujo tyrimai, tikrinami dantys, vertinama bendra kūno būklė ir svoris. Taip pat apžiūrų metu veterinarijos gydytoją reikėtų informuoti apie bet kokius katės mitybos ar elgesio pokyčius, kurie gali būti jau esamų ar būsimų su amžiumi susijusių sveikatos problemų simptomais.

10 metų ir vyresnio amžiaus

Vyresnio amžiaus sulaukusios katės, taip pat, kaip ir jaunesniame amžiuje, puikiai moka paslėpti įvairių ligų simptomus ir juntamus skausmus, yra mažiau atsparios sveikatos sutrikimams ir įvairiems negalavimams. Todėl 10 metų ar vyresnio amžiaus katės profilaktinės sveikatos apžiūra turėtų būti atliekama du kartu per metus.

Profilaktinių katės sveikatos apžiūrų metu veterinaras atlieka išsamius kraujo tyrimus, skydliaukės tyrimus, šlapimo tyrimus ir kt., priklausomai nuo katės sveikatos būklės ir turimų ligų. Gauti atliktų tyrimų rezultatai gali padėti laiku diagnozuoti ankstyvas ligos stadijas ir užkirsti kelią jų progresavimui, pateikiant katės šeimininkui naudingų patarimų ir rekomendacijų, kaip pagerinti augintinio gyvenimo kokybę ir prailginti gyvenimo trukmę.

Nepamirškite reguliarių katės sveikatos patikrinimų

Reguliarūs profilaktiniai katės sveikatos patikrinimai yra būtini, nepriklausomai nuo to, koks bebūtų jos amžius. Be to, jei jūsų katei pasireiškia tokie požymiai kaip kosulys, čiaudulys, sloga, dažnas vėmimas ar viduriavimas, mitybos sutrikimai, daug mažesnis ar daug didesnis vandens vartojimas, šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimai, ūbavimas ar nuolatinis miaukimas, staigus svorio kritimas ar didelis svorio priaugimas, šlubavimas, kraujavimas ar atviros žaizdos, padidėjęs arba sumažėjęs aktyvumas, per didelis mieguistumas, plikimas, vengimas naudotis kačių tualetu, per dažnas kasymasis ar laižymasis, būtina kuo skubiau su ja apsilankyti pas veterinarijos gydytoją. Atsakingas ir rūpestingas požiūris į savo augintinio sveikatą padės pagerinti jo gyvenimo kokybę, laiku užkirsti kelią rimtiems sveikatos sutrikimams ir prailgins jo gyvenimo trukmę.