Kačių tualetas – kaip išsirinkti?

Įsigijus katę vienas iš pirmųjų pagrindinių pirkinių yra kačių tualetas (arba kraiko dėžė), todėl kiekvienam katės šeimininkui reikėtų žinoti, kaip išrinkti savo augintiniui tinkamą tualetą. Kalbant apskritai, gali pasirodyti, kad jūsų augintiniui tiks bet koks katės tualetas.  Tačiau ne visi kačių tualetai yra vienodi, todėl tinka ne kiekvienai katei.

Katės gali būti ypatingai išrankios, kalbant apie tualeto katėms dydį, formą, gylį ir kitas savybes. Jei katei jos tualetas bus nepatogus, ji jaus stresą juo naudodamasi. Siekiant to išvengti, reikėtų atsižvelgti į keletą svarbių patarimų, kurie turėtų palengvinti tinkamo kačių tualeto pasirinkimą.

Kačių tualeto dydis

Vienas svarbiausių veiksnių, į kurį būtina atsižvelgti ieškant katės tualeto, yra jo dydis. Kraiko dėžutė, kurią išrinksite savo katei, turi būti pakankamai didelė ir erdvi, kad katė joje laisvai tilptų ir dar liktų šiek tiek papildomos vietos.

Paprastai tinkamo dydžio kačių tualetas turėtų būti ne trumpesnis nei jūsų katės ilgis nuo nosies iki ištiestos uodegos galiuko, o jo plotis – ne trumpesnis nei katės kūno ilgis, kai uodega neištiesta.

Kačių tualetas

Katės tualeto aukštis

Katės tualeto šonų aukštis taip pat yra labai svarbus veiksnys, į kurį reikėtų atsižvelgti. Kokio aukščio katės tualetą pasirinkti gali priklausyti nuo jūsų katės įpročių ir būklės.

Jei jūsų katė yra tvarkinga ir paprastai neiškrapšto kraiko iš kačių tualeto, jai gali tikti kačių tualetas su 12-17 cm aukščio sienelėmis, ypač jei dėžė didelė. Tačiau jei tvarkydamasi katė išbarsto kraiką aplink, tualeto sienelės turėtų būti pakankamai aukštos, pvz., 20-30 cm, o įėjimo ir išėjimo anga – žemesnė (pvz., 12-15 cm aukščio), kad katė galėtų lengvai patekti į dėžę ir iš jos išlįsti.

Mažiems kačiukams arba vyresnio amžiaus katėms, turinčioms judėjimo problemų, pvz., sergančioms artritu, reikia kačių tualeto, kurio bent viena pusė yra žema (apie 6-9 cm). Katei bus lengviau patekti į tokią kraiko dėžutę ir kartu bus galima apsisaugoti nuo kraiko išbarstymo.

Atviras ar uždaras kačių tualetas

Į klausimą, kokio – atviro ar uždaro – tipo kačių tualetą pasirinkti, vienareikšmio atsakymo nėra. Vienoms katėms patinka atviri kačių tualetai, o kitos mieliau renkasi uždarus kačių tualetus. Kadangi iš karto neįmanoma nuspręsti, kokį kačių tualetą pasirinks jūsų katė, pradžiai galite rinktis bet kurį iš šių tipų tualetų arba įsigyti abu ir leisti katei juos išbandyti. Tokiu būdu jums bus lengviau suprasti, kuris variantas katei bus geresnis.

Jei auginate kelias kates, gali būti išmintinga pasirinkti kelis atvirus kačių tualetus. Tokie tualetai katėms užima mažiau vietos ir juos paprasčiau valyti. Dėl atviros konstrukcijos kačių tualete katės gali visuomet viena kitą matyti, todėl jos nesijaus nesaugiai, joms nekils papildomo diskomforto ir bus aišku, kada kačių tualetas užimtas. Tačiau, jei nuspręsite pasirinkti atvirą kačių tualetą, bus sunkiau kontroliuoti kvapus; be to, jei namuose yra ir kitas gyvūnas, pvz., šuo, naudodamasi atviru tualetu katė gali jaustis nesaugiai.

Jei norite lengviau suvaldyti kvapus, uždaras tualetas katėms galėtų būti geriausias pasirinkimas, nes jis apsaugo nuo kraiko išbarstymo ir sulaiko kvapus. Uždaruose kačių tualetuose turi būti  ventiliacijos angos ir filtrai. Be to, uždaras katės tualetas katei suteikia daugiau privatumo. Uždaro kačių tualeto anga turi būti pakankamo dydžio, o jo durelės – lengvai varstomos, kad katė galėtų lengvai patekti į tualetą ir iš jo išlįsti.

Kad ir kokį kačių tualetą nuspręsite pasirinkti, rekomenduojama neapsiriboti tik vienu tualetu, jei jūsų būsto galimybės tai leidžia. Rekomenduojama vadovautis bendrąja taisykle, t.y. tualetų katėms namuose turi būti vienu daugiau nei augintinių.

Pabaigai

Nors daugelis kačių mielai renkasi atvirus kačių tualetus, kai kurioms labiau patinka uždari kačių tualetai. Visuomet svarbu atsižvelgti ir į savo katės amžių, sveikatos būklę bei įpročius. Mažesniems kačiukams ir vyresnėms katėms kačių tualeto sienelės turėtų būti žemesnės, kad į jį būtų lengva įlipti ir iš jo išlipti. Kai kurios katės tuštinimosi metu stovi, todėl joms reikia kačių tualeto aukštomis sienelėmis.

Kiekviena katė yra skirtinga, todėl atsižvelkite į savo augintinio poreikius ir užtikrinkite, kad kačių tualetas būtų pakankamai erdvus, į jį būtų patogu patekti, jame katė galėtų lengvai keisti padėtį ir judėti.