Kodėl jūsų katė kanda ir kaip ją nuo to atpratinti

Katės iš prigimties yra plėšrūnės, todėl kandžiojimąsi galima laikyti svarbia jų žaidimo dalimi. Šio katės instinkto nerekomenduojama slopinti, tačiau reikėtų stengtis atpratinti gyvūną, kad jis nekandžiotų jūsų, šeimos narių, baldų ar kitų tam neskirtų daiktų ir paviršių.

Kačių įkandimai gali būti ne tik labai skausmingi, bet ir pavojingi, jei žaizdos paliekamos be priežiūros. Todėl, jei jūsų katė ėmė smarkiau kandžiotis, pirmiausia reikėtų pasistengti nustatyti, kokios yra tokio jos elgesio priežastys. Katės gali kandžiotis dėl įvairių priežasčių, pvz., kai išsigąsta, jaučia stresą, per didelį dėmesį, demonstruoja dominavimą ar tiesiog tyrinėja aplinką (ypač jaunos katės).

Kad ir kokios būtų katės kandžiojimosi priežastys, leidimas katei tai daryti nevaržomai galiausiai gali sukelti labai rimtas ilgalaikes pasekmes. Norėdami išmokyti savo katę silpniau kąsti ir vietoje nagų žaidimo metu naudoti minkštas letenėles, galite išbandyti nesudėtingas priemones.

Kodėl katės kanda?

Paprastai katės kąsdamos nori perduoti tam tikrą žinutę. Dažniausiai tai būna susiję su siekiu parodyti, kas joms nepatinka. Jei katė nėra atpratinta nuo kandžiojimosi, norėdama jums parodyti, kad kažko nedarytumėte, greičiausiai jums apie tai praneš kąsdama. Tarp dažniausių kandžiojimosi priežasčių yra žaismingumas, stresas, baimė, skausmas, perdėtas dėmesio reikalavimas ir bendravimas.

Žaismingumas

Mažiems kačiukams nuo kelių mėnesių iki vienerių metų kandžiojimasis yra įprasta žaidimo dalis. Žaidimo metu kandžiodamiesi kačiukai mokosi naujų medžioklės ir bendravimo įgūdžių.

Jei auginate daugiau nei vieną kačiuką ir jie gali žaisti tarpusavyje, laikui bėgant jie patys vienas kitą išmoko tinkamai žaisti. Kai iš šono stebite du besigrumiančius kačiukus, kurie gali atrodyti besipykstantys, jie iš tikrųjų vienas iš kito mokosi, išsiaiškindami, kokios yra kandimo ir draskymo ribos žaidimo metu.

Jei kačiukas per anksti atskiriamas nuo savo brolių ir sesių, augdamas vienas jis neturi galimybės tokių įgūdžių mokytis iš kito savo rūšies atstovo, todėl viso to jam tenka mokytis žaidžiant su žmogumi ir jį kandžiojant. O jei kačiukas jus ims vertinti kaip žaidimų draugą, o ne kaip šeimininką, jis bus daug labiau linkęs jus kandžioti tiek bendravimo, tiek žaidimo metu.

Turėtumėte vengti žaisti su kate naudodami savo rankas. Kol kačiukas dar mažas, gali atrodyti smagu leisti jam neskaudžiai kandžioti jūsų rankas, bet kai jis paūgės, suprasite, kad toks katės elgesys tikrai nėra malonus ir mielas. Todėl vietoje rankų naudojimo nuo mažens skatinkite katę žaisti su žaislais.

Jei katė įkanda, galite imituoti katės kniaukimą, rodantį, kad žaidimas buvo per grubus ir skausmingas. Kai kurios katės reaguoja į tokius garsus ir, toliau žaisdamos, padaro atitinkamas išvadas. Tačiau net jei žaidimo metu jums katė skaudžiai įkanda, jos nebarkite ir nebauskite. Stenkitės paslėpti rankas, išlikite ramūs, nukreipkite gyvūno dėmesį į žaidimams tinkamą objektą ir tęskite žaidimą.

Stresas, baimė ir skausmas

Jei jūsų katė patenka į situaciją, kuri jai kelia didelį stresą ir baimę, rizika, kad katė įkąs, reikšmingai padidėja.

Jei jūsų katė jaučia labai didelę baimę ir stresą prieš kelionę pas veterinarijos gydytoją, turėtumėte laipsniškai ją pratinti prie katės transportavimo priemonės. Ji turėtų būti erdvi ir gerai vėdinama, turėti stabilų ir neslystantį pagrindą. Geriausia, jei į boksą, krepšį ar kuprinę katę būtų galima įkelti per viršų. Į transportavimo priemonės vidų galite įdėti katei pažįstamą audeklą ar pagalvėlę, katžolę ar skanukų, laikydami ją katei lengvai prieinamoje vietoje, kad ji pati galėtų įlipti ir joje pabūti. Palaipsniui katė prie jos turėtų priprasti ir nebejausti streso ar baimės, kai teks leistis į kelionę.

Jei jūsų šeimoje yra mažamečių vaikų, labai svarbu juos išmokyti tinkamo bendravimo su kate. Grubus vaiko elgesys su kate, nuolatinis jos vaikymasis ir triukšmavimas gali padidinti jūsų katės jaučiamą stresą ir įtampą, todėl ji gali kandžiotis. Pamokykite vaikus, kaip jie turėtų elgtis su kate, ir pasirūpinkite, kad namuose jūsų katė turėtų saugią vietą.

Kartais katės elgesio pasikeitimas, kai ji pradeda labiau kandžiotis, nors taip anksčiau nesielgdavo, gali būti susijęs su sveikatos problemomis ar skausmu, kurį jaučia gyvūnas. Be to, kai katės patiria didelį stresą, jos dažniau slepiasi, kanda, intensyviau šeriasi, rečiau naudojasi kačių tualetu ir garsiau bei dažniau kniaukia. Paprastai katės moka labai gerai slėpti savo sveikatos sutrikimus ir negalavimus, todėl, pastebėję neįprastą savo augintinio elgesį, kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Per didelis dėmesys

Norint sumažinti katės kandžiojimąsi, pirmiausia reikia suprasti, kodėl jūsų katė taip elgiasi. Stebėkite jos kūno kalbą, bendraudami su kate ir ją glostydami, atkreipkite dėmesį į uodegos ar odos trūkčiojimą, sustingusį kūną, į priekį atkištus ūsus, priglaustas ausis, išsiplėtusius vyzdžius, galvos ir akių padėtį.

Visi šie požymiai gali rodyti, kad jūs savo katei skiriate per daug dėmesio ir kandžiodamasi ji nori jums parodyti, kad turėtumėte suteikti jai daugiau erdvės ir laisvės – juk to paties kartais norite ir jūs. Nemažą dalį kačių elementarus glostymas veikia kaip stipri stimuliacija, dėl kurios joms gali būti sunkiau nusiraminti ir deramai elgtis. Paprastai katės, kurios pavargo nuo dėmesio ar glostymo, prieš įkasdamos vieną ar kelis kartus įspėja, todėl labai svarbu stebėti signalus, kuriuos katė siunčia savo elgesiu.

Bendravimas

Katės kandžiojimąsi gali naudoti ir kaip bendravimo priemonę arba būdą atkreipti į save šeimininko dėmesį. Tokiais atvejais įkandimai paprastai būna švelnūs ir neskausmingi. Pavyzdžiui, jei jūsų katė švelniai įkanda, kai nustojate ją glostyti, o toliau ją glostant murkia ir mėgaujasi jūsų dėmesiu, vadinasi, gyvūnas tokiu būdu nori jums panešti, kad nenustotumėte glostyti.

Pabaigai

Tinkamas bendravimas su savo kate ir jos elgsenos stebėjimas yra labai svarbi gyvūno mokymo teisingai elgtis dalis. Jei katė kandžiojasi, pasistenkite nepykti ir išlikite ramūs. Nebarkite ir nenaudokite fizinių bausmių – tokios priemonės nėra veiksmingos, nes katės nesupranta, kad yra baudžiamos už tai, jog įkando. Pasinaudokite mūsų pateiktais patarimais ir priemonėmis bei visuomet pagirkite savo katę už jos gerą elgesį.