Tradiciniai dubenėliai katėms: patarimai, kaip išsirinkti

Nemaža dalis kačių šeimininkų mano, kad katės maitinimas yra labai paprastas procesas – tereikia į vieną katės dubenėlį įberti šiek tiek sauso maisto, į kitą įpilti vandens, o abiem ištuštėjus, juos vėl papildyti. Tačiau tai nėra tiesa. Ne visi dubenėliai katėms yra vienodi – lygiai taip pat, kaip ir nėra dviejų vienodų kačių.

Apsižvalgius bet kurioje gyvūnų prekių parduotuvėje, netruksite pastebėti platų dubenėlių katėms asortimentą – pradedant skirtingomis medžiagomis, tokiomis kaip nerūdijantis plienas, keramika, stiklas ir plastikas, ir baigiant įvairiais dubenėlių dizainais. Kai yra tiek daug skirtingų kačių dubenėlių, kaip išsirinkti tinkamą dubenėlį savo katei?

Kaip pasirinkti kačių dubenėlius?

Kadangi kiekviena katė yra skirtinga, skiriasi ir jai tinkamos dubenėlių formos, jų dydis, gylis ir medžiagos, iš kurių jie yra pagaminti. Tačiau renkantis tradicinio tipo kačių dubenėlius visuomet galima atsižvelgti į keletą bazinių patarimų, kurie padės nepasimesti susidūrus su didžiule maistui ir vandeniui skirtų dubenėlių pasiūla.

Katės dubenėlio medžiaga

Nors gali atrodyti, kad paprasčiausia būtų pasirinkti plastikinį dubenėlį, kuris paprastai yra pakankamai tvirtas, nereikėtų pamiršti, kad dauguma kačių yra alergiškos plastikui, todėl ilgainiui joms ant smakro gali prasidėti kačių aknė – pakankamai dažna odos liga, kuriai būdingi inkštirai ant smakro ir lūpų. Be to, plastikas lengviau susibraižo, todėl ilgainiui gali sužeisti gyvūną, o plastike atsiradę įtrūkimai gali tapti terpe veistis mikrobams, sukelti virškinimo sutrikimus ir kartu paaštrinti aknės problemą.

Todėl rekomenduojama vengti plastikinių kačių dubenėlių ir vietoje jų rinktis kitas alternatyvas, kaip antai nerūdijančio plieno, stiklo ar keramikos (jei naudojama glazūra be švino) dubenėlius. Nerūdijantis plienas yra nedūžtantis, tvirtas ir nekenksmingas katėms, jį lengva valyti ir dezinfekuoti. Stikliniai ir keramikiniai dubenėliai taip pat gali būti tinkami, tačiau jie gali lengviau sudužti, suskilti ar įtrūkti, todėl katei kyla didesnis pavojus susižeisti, o atsiradusiuose įtrūkimuose gali veistis bakterijos. Todėl rekomenduojama rinktis nerūdijančio plieno dubenėlius.

Dubenėlio dydis ir forma

Labai svarbu pasirinkti pakankamai didelį dubenėlį, kad jame tilptų viena jūsų katei reikalinga maisto porcija – vienas arba du puodeliai sauso maisto. Nors katės dubenėlio forma nėra tokia svarbi kaip jo dydis, vis dėlto turėtumėte pasirinkti tokią dubenėlio formą, kuri geriausiai atitinka jūsų katės poreikius.

Jei rinksitės standartinius dubenėlius, rinkitės plačius, bet ne per gilius, jų šonai turėtų leistis nuožulniai, o ne 90 laipsnių kampu (nes katei bus sunku pasiekti maistą), dubenėlio apačia turėtų būti neslystanti (pvz., apjuosta arba padengta guma).

Dubenėlio dydis yra svarbus ir dėl vadinamojo „ūsų streso“. Šis stresas kyla tuomet, kai katės ūsai (vibrisai), kurie yra ypatingai jautrūs, išsenka dėl nuolatinio ūsų lietimosi į maisto dubenėlių šonus sukelto nervų nuovargio. Jei katė gers ir valgys iš dubenėlio, kuriame netilps jos ūsai, ji ilgainiui gali pradėti valgyti tik nuo dubenėlio viršaus arba išsitrauks letenėle maistą iš dubenėlio ir pasidės šalia.

Jei pastebėjote, kad jūsų katė išsitraukia maistą iš dubenėlio ant grindų, ėsdama elgiasi agresyviai su kitomis katėmis arba nebeėda į dubenėlius įdėto maisto, tai gali būti ženklas, kad ėsdama ji patiria stresą ir jai reikia naujo dubenėlio, kuris būtų pakankamai platus, ne per daug gilus ir pagamintas iš nerūdijančio plieno.

Vandens dubenėliai

Nemaža dalis kačių puikiai laka iš paprastų vandens dubenėlių, tačiau kai kurios labai mėgsta palakti ir iš stiklinės ar puodelio, o dar kitoms labai patinka tekantis vanduo, jo garsas ir skonis. Kadangi ypatingai svarbu užtikrinti optimalią kiekvienos katės hidrataciją, visuomet naudinga katei parūpinti bent kelis vandens šaltinius.

Rekomenduojama savo katei suteikti prieigą prie vieno arba dviejų paprastų iš nerūdijančio plieno pagamintų dubenėlių su vandeniu, o jei ji mėgėja lakti iš puodelių ir stiklinių, galite palikti ir keletą tokios formos talpų su vandeniu. Tuo tarpu, jei katė mėgsta ir tekantį vandenį, galite įsigyti ir vandens fontaną katėms.

Kad ir kokį sprendimą priimtumėte, labai svarbu nepamiršti reguliariai išplauti ir pripildyti vandens dubenėlius. Jei žinote, kad ne visada suspėsite tai laiku padaryti, galite pasirūpinti ir trigubu maisto dubenėliu katėms (du maistui, o vienas, kartu su buteliuku, skirtas vandeniui), kurioje esanti speciali didelės talpos gertuvė reguliariai papildo dubenėlį šviežiu vandeniu.

Palaikykite kačių dubenėlių švarą

Katės nemėgsta valgyti ar gerti iš nešvarių dubenėlių ir indų. Net sausame maiste yra pakankamai drėgmės ir riebalų, nuo kurių ant indo paviršiaus susiformuoja plėvelė. Stenkitės kasdien išplauti sauso maisto dubenėlius ir bent kartą per kelias dienas perplauti juos indaplovėje, o konservuotam maistui skirtus dubenėlius indaplovėje reikėtų plauti kasdien.

Pabaigai

Geriausi dubenėliai jūsų katei yra tie, kurie optimaliausiai atitinka jos konkrečius poreikius, o pastarieji bėgant metams gali keistis. Jei pastebėsite, kad tradiciniai dubenėliai katei nebeatitinka jūsų augintinės poreikių, galite apsvarstyti galimybę įsigyti išmaniąją arba interaktyviąją kačių šėryklą, paaukštintą, lėto maitinimo ar automatinę kačių šėryklą, kurių kiekviena pasižymi savais privalumais. Svarbiausia – mylėti ir gerai pažinti savo katę bei patenkinti jos poreikius.