Katės mityba: patarimai, kaip pasirinkti kačių maistą

Sveika ir subalansuota katės mityba ne tik užtikrina puikią katės savijautą ir palaiko jos energijos lygį, tačiau taip pat yra ir veiksminga prevencinė priemonė prieš įvairias ligas ir sveikatos sutrikimus. Todėl, jei auginate katę, jums gali praversti keli praktiški patarimai, kurie padės pagerinti jūsų katės mitybą, pasirenkant jai tinkamą kačių maistą.

Pagrindinės maistinės medžiagos

Renkantis maistą savo kaitei, ypač svarbu atsižvelgti į kačių maisto sudedamąsias dalis, tarp kurių pagrindinės yra baltymai, angliavandeniai, vitaminai, mineralai ir aminorūgštys.

  • Baltymai. Kadangi katės yra mėsėdės, o mėsoje yra daug joms reikalingų vitaminų ir mineralų, joms būtina vartoti mėsą, kad išliktų sveikos. Žvelgiant istoriškai, kačių mitybos racioną daugiausiai sudarė baltymai, mažiau riebalų ir nedaug angliavandenių. Kačių maisto sudėtyje kokybiški baltymai paprastai būna išvardyti pagal rūšį, pvz., vištiena, jautiena, aviena, lašiša ir kt. Stenkitės vengti šalutinių mėsos produktų ar abstrakčių ingredientų, kurie nenusako, ko yra produkto sudėtyje.
  • Angliavandeniai. Nors angliavandenių kiekį reikia riboti, vis dėlto, jie yra ne mažiau svarbūs, nei baltymai, visų pirma aktyvioms jaunoms katėms, kurių medžiagų apykaita yra greitesnė. Geri angliavandeniai yra avižos, ryžiai, bulvės. Paprastai sausuose grūduose angliavandenių būna daugiau nei drėgname maiste, todėl svarbu patikrinti sudedamąsias dalis ir išsiaiškinti, kiek angliavandenių yra vienoje porcijoje.
  • Vitaminai ir mineralai. Katės maiste turi būti subalansuotas vitaminų, mineralų ir aminorūgščių kiekis. Todėl ieškokite tokių ingredientų kaip Vitaminas A, B, C ir B12, kalcis, magnis, geležis, cinkas, natris, fosforas ir folio rūgštis. Šios medžiagos padeda pagerinti katės kaulų, sąnarių ir dantų sveikatą.
  • Aminorūgštys ir riebalų rūgštys. Aminorūgštys, visų pirma, leucinas ir lizinas, yra baltymų statybinės medžiagos, svarbios kačių kaulams, raumenims, organams, kraujui, odai ir kailiui. Taip pat svarbu, kad kačių maiste būtų arginino, arachidono rūgšties ir taurino, kurie yra gyvulinių baltymų dalis.

Katės amžius

Kačių, kaip ir žmogaus, mitybos poreikiai įvairiuose gyvenimo tarpsniuose yra nevienodi, todėl, ieškant maisto savo katei, labai svarbu atsižvelgti į jos amžių.

  • Maži kačiukai. Jaunesniame amžiuje kačiukams reikia tokio maisto, kuris palaikytų jų augimą ir suteiktų pakankamai energijos. Todėl jame turi būti baltymų, pvz., kalakutienos, vištienos, jautienos, ėrienos ar tuno, taip pat riebalų ir folio rūgšties.
  • Suaugusios katės. Kai katė suauga, jos aktyvumas ir judrumas sumažėja, todėl jai atitinkamai reikia ir mažesnės baltymų ir riebalų dienos normos. Šiame gyvenimo etape verta kontroliuoti katės maisto porcijas arba šerti ją pagal nustatytą grafiką, kad katė nepriaugtų nereikalingo svorio.
  • Vyresnio amžiaus katės. Vyresnio amžiaus katėms, kurioms jau yra sukakę 7 metai, tinka kačių maistas, kurio sudėtyje yra mažiau baltymų ir riebalų, siekiant išvengti antsvorio. Maistas neturi apsunkinti inkstų, kad nepadidėtų inkstų ligų rizika. Svarbu pasirūpinti, kad katė kasdien gautų visus būtinus vitaminus, mineralus ir kitas maistines medžiagas, sustiprinančias imuninę sistemą.

Perinamaisiais laikotarpiais iš vieno amžiaus tarpsnio į kitą svarbu naują katės maistą įvesti laipsniškai – per vieną ar kelias savaites.

Tinkamas maisto kiekis

Jei katę šersite per daug, ji gali nutukti, gali padidėti tokių sveikatos problemų, kaip diabetas, širdies ligos, hipertenzija, osteoartritas, kvėpavimo sutrikimai ir vėžys rizika. Paprastai kačių maisto instrukcijoje būna pateiktos ir katės šėrimo (pagal amžių ir svorį) rekomendacijos. Tačiau nors jomis rekomenduojama vadovautis nustatant savo katei reikalingą dienos maisto kiekį, tai nėra neperžengiamos gairės.

Jei maitindami pagal rekomendacijas pastebite, kad katė pradėjo tukti, arba, priešingai, kad jos svoris yra nepakankamas, atitinkamai turite sumažinti arba padidinti katei skiriamo maisto dienos normą. O jei jūsų katė jau kurį laiką susiduria su viršsvorio problema, gali būti naudinga rinktis mažesnio kaloringumo maistą arba maistą, skirtą svorio reguliavimui, kad sumažintumėte kalorijų kiekį, kartu užtikrindami, kad katė kasdien gautų visas jai reikalingas maistines medžiagas. Taip pat galite retkarčiais katę palepinti ir kačių skanėstais – jie ypač praverčia katę dresuojant.

Sauso ir šlapio maisto derinimas

Konservuotame maiste yra daug drėgmės, kurią mėgsta katės. Todėl būtų naudinga retkarčiais savo katės mitybą paįvairinti šlapiu maistu, t.y. kačių konservais. Pasistenkite surasti aukštos klasės šlapią kačių maistą, kurį mėgtų jūsų katė, ir įtraukite į jos maisto racioną. Kiek šlapio maisto turėtumėte duoti savo katei ir kaip dažnai, priklausys nuo jos amžiaus, svorio, suvartojamo sauso maisto kiekio ir sveikatos būklės, todėl, derindami sausą ir šlapią maistą, atsižvelkite į visus šiuos veiksnius.

Pabaigai

Svarbu pasirūpinti visaverte ir subalansuota savo katės mityba, kurioje būtų pakankamas kiekis gyvūnui reikalingų maistinių medžiagų. Be to, visada atsižvelkite į skirtingus katės gyvenimo etapus, užtikrindami, kad baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų ir mineralų santykis būtų optimalus pagal jūsų katės amžių.